Omiš

Město Omiš je jedním z oblíbených turistických cílů ve střední části dalmátského pobřeží. Nachází se mezi Splitem a Makarskou u ústí řeky Cestiny. Na toto velmi oblíbené místo navazuje Omišská riviéra. V roce 2004 mělo toto město 16 000 obyvatel.

ve městě

Koupání a pláže

Při ústní řeky Cestiny do moře se nachází vyhlášená písčitá pláž, dlouhá asi jeden kilometr. Díky pozvolnému vstupu do moře je tato pláž vhodná i pro rodiny s dětmi. Stejně jako mnoho jiných pláží v Chorvatsku byla i tato oceněna tzv. Modrou vlajkou (za vysokou ochranu přírody kolem pláže, čistou vodu, dobré bezpečnostní podmínky atd.). Díky svému povrchu a ostatním výhodám se tato oblast stala vyhledávaným místem hlavně pro rodiny s dětmi. Jelikož se tato pláž nachází u ústí řeky. voda na některých místech je o něco chladnější. Příjemné pláže ale najdete i dál na jihovýchod na tzv. Omišské riviéře.

Cetina

výletní loď na moři

Počasí v Omiši

Omiš má mírné středomořské klima. Střídají se zde deštivé zimy s teplými a suchými léty. Stejně jako jiná města v této lokalitě má i Omiš nadměrné množství slunečných dnů, V průměru zde slunce svítí přes 7 hodin denně, v létě se tato hodnota zvedne ještě o 4 hodiny. Nejchladnějším měsícem je leden s průměrnou teplotou 17°C a naopak tím nejteplejším je červenec, kdy hodnoty průměrně přesahují 25°C. Příznivé klima pomáhají udržovat místní větry, např. Jugo a Bura. Mimořádně vzácným jevem je zde sníh.

pláž

Památky a výlety

Nejstarší chorvatskou památkou v Omiši je rotunda sv. Petra, která pochází ještě z rané doby románské. Omiš je také známá svými úzkými uličkami (postavené byly kvůli obraně) a zbytkům starého pirátského opevnění z dob minulých – tzv. Mirabela. Velice oblíbené jsou výlety do vedlejšího měst Makarska a Split, nebo výlety lodí na okolní ostrůvky (Brač aj.). V Omiši také najdete několik muzeí (archeologické, poljicské atd).

památník

Zábava a sport

Od června do srpna se můžete těšít na festival Omišské kulturní léto, kde můžete vidět pěvecké i divadelní představení. Známá je i lidová slavnost na počest Jana Nepomuckého, patrona města. nebo tzv. pirátské večery a rybářské noci. Jako každé pobřežní město, i v Omiši se dají velice dobře provozovat veškeré vodní sporty. Můžete si ale zkusit i skalní lezení, létání na rogalech nebo paragliding. V létě se zde pořádá plavecký maraton a nejdete tu také mnoho cyklostezek. Okolí Omiše je velmi vhodné pro zkoušení různých adrenalinových sportů a město hostí i několik různých mistrovství.

Vyhledávač ubytování v Chorvatsku

Datum přihlášení

Datum odhlášení

Nenechávejte si článek jen pro sebe